Lakše do sredstava za energetsku obnovu kuća

„Na osnovu iskustva na energetskoj obnove obiteljskih kuća od prošle godine odlučili smo promijeniti Program kako bi bio pravedniji i omogućio svima iz bilo kojeg dijela Hrvatske da se prijavi. Prošle se godine, naime, pokazalo da je svega 180 od 555 gradova omogućilo svojim građanima da se prijave za energetsku obnovu obiteljskih kuća, a to nije pravedno. Najvažnija izmjena je ta da od ove godine prijava za obnovu kuće ide direktno u Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Tako da građani više neće ovisiti o aktivnosti ili neaktivnosti svojih gradonačelnika i načelnika općina.“ – izjavio je ministar Mihael Zmajlović povodom usvajanja izmjena Programa za sufinanciranje energetske obnove obiteljskih kuća za razdoblje od 2014. do 2020. s detaljnim planom za razdoblje od 2014. do 2016. na današnjoj sjednici Vlade.

Izmjene Programa omogućit će da Fond u sljedećih nekoliko tjedana objavi natječaj i krenu prijave za energetsku obnovu obiteljskih kuća. U Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost osigurana su sredstva za energetsku obnovu 10.000 kuća.

Izmjenama se usvaja ukidanje izrade opsežne i skupe projektne dokumentacije te će građani koji žele obnoviti svoju kuću putem Programa trebati napraviti energetski pregled prije početka radova i nabaviti energetski certifikat po njihovom završetku. Energetski certifikat mora napraviti ovlašteni certifikator s liste koju će objaviti Fond za zaštitu okoliša. Time se dobiva potvrda o stvarnom stanju prije i poslije energetske obnove. Certifikator mora biti odobren od Fonda kako bi se jamčila najniža moguća cijena i kako bi se taj trošak mogao refundirati. Jedan od važnijih novosti je i da više nije nužno da građani plate zahvat u cijelosti da bi ostvarili subvenciju iz Fonda. Odsad će građani plaćati samo svoj udio u investiciji.

„Vjerujem da će interes biti veliki jer iz razgovora s građanima vidimo da prepoznaju trostruke koristi Programa. Građani energetskom obnovom osiguravaju ugodniji boravak u takvim objektima i niže troškove za energiju koji primjerice za grijanje mogu biti 30-60 posto niži. To je dobro za gospodarstvo jer tako osiguravamo radna mjesta za obrtnike i tvrtke koje provode radove. A dobro je i za okoliš jer 40 posto energije i emisija stakleničkih plinova dolazi iz sektora zgradarstva. Novac je osiguran iz europskih sredstava i ima dovoljno za sljedećih 7 godina.“ -  dodao je ministar Zmajlović.

Projekti energetske učinkovitosti prepoznati su kao jedan od najučinkovitijih alata u ostvarivanju ciljeva održivog razvoja i dio su programa Vlade kojim se potiče gospodarstvo. Ministarstvo i Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost ove godine projekte zaštite okoliša i energetske učinkovitosti subvencioniraju sa 600 milijuna kuna kojima će se pokrenuti investicije vrijedne više od 1,2 milijarde kuna. Provode se mjere kojima se potiče energetska učinkovitost u zgradarstvu, obiteljskim kućama, komercijalnim zgradama, turizmu i prometu.



Stranica