Građani u devet dana iskoristili 10.000 poticaja na kupnju kućanskih uređaja

„Zahvaljujem svim građanima koji su prepoznali korist programa poticaja kupnje uređaja visokog energetskog razreda i u rekordnom roku nabavili 10.000 uređaja i ostvarili pravo na 800 kuna državnih poticaja po uređaju.  Svaki kupljeni uređaj  A+++ je trostruki plus i u prenesenom smislu. Plus za vlasnika su uštede kroz potrošnju energije i vode a dva plusa za okoliš su smanjena potrošnja energije i manje emisija CO2. Pozivam sve da i dalje kod kupnje uređaja za svoje domove prate oznake energetskog razreda na njima jer tako i bez državnih poticaja od 800 kuna čine dobro svom proračunu i okolišu“ – rekao je ministar zaštite okoliša i prirode Mihael Zmajlović.

U roku od devet dana, od 3. lipnja 2015. godine iskorišteni su svi predviđeni poticaji za kupnju energetski najučinkovitijih kućanskih uređaja A+++ energetskog razreda. Građani su kupili ukupno 10.000 takvih uređaja. Posljednji uređaj s 800 kuna državnog poticaja kupljen je jutros oko 10 sati u Osijeku. Riječ je o perilici rublja čija je cijena bila 2.399 kuna.

Program sufinanciranja zajednički su pokrenuli Ministarstvo zaštite okoliša i Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, na temelju nacionalne Strategije energetske učinkovitosti te Trećeg nacionalnog akcijskog plana energetske učinkovitosti. Za poticaje je ukupno osigurano 8 milijuna kuna, odnosno 800 kuna po uređaju. Sufinancirala se kupnja A+++ hladnjaka, zamrzivača, hladnjaka sa zamrzivačem, perilica posuđa, perilica rublja i sušilica na prodajnim mjestima diljem Hrvatske. U program se uključilo 610 prodajnih mjesta i 392 različitih modela uređaja.

Namjera je ovog programa da se prilikom zamjene ili kupnje novih uređaja, građani u startu odluče za one najučinkovitije uređaje na tržištu. Time će ostvariti uštedu energije, uštedu troškova grijanja i vode te očuvati okoliš.

Kupnjom uređaja uz poticaj 51% građana zamijenio je svoj uređaj stariji od 6 godina, dok je za 37% građana ova kupnja bila prva kupnja takvog uređaja. Kupnjom i stavljanjem u funkciju ovih 10.000 uređaja ukupno će se uštedjeti energije 1.006.179 kWh električne energije i spriječiti 235 tona emisija CO2. To otprilike odgovara godišnjoj potrošnji električne energije za 73 kućanstava ili godišnjoj potrošnji vode za 166 kućanstava.

Uređaji su se mogli kupiti na prodajnim mjestima u svim županijama, a popis uređaja i prodajnih mjesta bilo je moguće pronaći na web stranicama Ministarstva zaštite okoliša i Fonda. Najveći broj uređaja kupljen je u Gradu Zagrebu, potom u Primorsko-goranskoj županiji i Splitsko-dalmatinskoj, a čak 90% kupljenih uređaja bile su perilice rublja.

Svjesni smo kako su takvi uređaji u pravilu skuplji, ali njihovom kupnjom su zagarantirani manji troškovi energije i vode tijekom životnog vijeka uređaja. Upravo zato smo pokrenuli ovaj projekt, kako bismo građanima omogućili da umjesto A+ kupe još štedljiviji uređaj, koji će im se vremenom sasvim sigurno isplatiti. - pojasnio je direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Sven Müller.

Procedura za prijavu bila je krajnje pojednostavljena pa su većinu toga građani obavili na prodajnom mjestu na kojem su dobili jedinstveni obrazac sa barkodom. Potpisani obrazac je potrebno poslati u Fond, zajedno sa preslikama računa, osobne iskaznice i kartice ili nekog drugog dokumenta ili kopije izvatka iz banke koji sadržava IBAN. „Važno je istaknuti svim građanima koji su kupili uređaje i dobili obrazac sa barkodom da dokumentaciju dostave u Fond u roku od 15 dana, a kako bi na svoj račun dobili poticaj od 800 kuna.“ – podsjetio je Müller.

S obzirom da je 63% građana uz poticaje kupilo uređaj kojim će zamijeniti svoj stari uređaj, njega je potrebno na ispravan način zbrinuti. Ako se radi o neispravnom uređaju građani ga mogu besplatno predati u prodajnom mjestu u kojem su obavili kupnju.



Stranica