'Montrealski protokol je najuspješniji međunarodni sporazum kojim je omogućeno spašavanje ozonskog sloja od negativnih posljedica ljudskog djelovanja. To je najbolji primjer kako se zajedničkim naporom svih svjetskih država za okoliš i ljude mogu napraviti velike stvari. Prema procjenama UN-a, u 28 godina provođenja Protokola smanjena je potrošnja 98% tvari koje oštećuju ozonski omotač' – izjavio je ministar zaštite okoliša i prirode Mihael Zmajlović povodom Međunarodnog dana zaštite ozonskog sloja koji se obilježava 16. rujna.
Ovogodišnji Međunarodni dan zaštite ozonskog sloja obilježava se pod sloganom 'Ozon: Sve što stoji između tebe i UV zraka'. Ove godine je i 30. obljetnica Bečke konvencije o zaštiti ozonskog sloja koja je omogućila da se dvije godine kasnije usvoji Montrealski protokol, trenutno jedini obvezujući međunarodni instrument za smanjenje stakleničkih plinova.
U tom je razdoblju postignut veliki uspjeh u zaštiti ozonskog sloja isključivanjem iz uporabe tvari koje ga oštećuju kako bi se izbjeglo štetno djelovanje UV zraka na naše zdravlje i okoliš. Stručnjaci predviđaju potpunu uspostavu prirodne ravnoteže i oporavak ozonskog sloja oko 2050. Montrealski protokol spriječio je milijune slučajeva raka kože i desetke milijuna slučajeva očne mrene.
Mjere koje su predviđene Protokolom je isključivanje iz uporabe uređaja s tvarima koje oštećuju ozonski sloj te njihovo zbrinjavanje i uništavanje. Od 2010. potpuno je zabranjena uporaba CFC-a, halona i ugljiktetraklorida. Ti su plinovi najviše korišteni najviše u rashladnim i klimatizacijskim uređajima, protupožarnim sustavima i aparatima te laboratorijima.
U Hrvatskoj se temeljem Nacionalnog programa za ukidanje potrošnje tvari koje oštećuju ozonski sloj provode brojni projekti. Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost u srpnju je raspisao javni poziv za javne ustanove za nabavu rashladnih uređaja koji koriste tvari koje ne oštećuju ozon.
Lani je 8 javnih institucija obnovilo rashladne sustave. Za zamjenu rashladnog uređaja potpisani su ugovori sa MUP-om RH, HNK Split, KBC Split, KBC Osijek i KBC Sestre Milosrdnice. Ugovori za zamjenu štetne radne tvari, tzv. retrofiting, sklopljeni su s Galerijom Klovićevi dvori iz Zagreba, Nacionalnim parkom Brijuni i Općom bolnicom dr. Josip Benčević iz Slavonskog Broda.
Ministarstvo je doniralo i 8 demonstracijskih klimatizacijskih uređaja s prirodnom radnom tvari srednjim strukovnim školama za izobrazbu učenika. Demonstracijski klimatizacijski uređaji dodijeljeni su srednjim strukovnim školama u Velikoj Gorici, Osijeku, Koprivnici, Imotskom, Varaždinu, Novoj Gradišci, Rijeci i Metkoviću. Nabava ovih uređaja omogućit će učenicima da se obuče kako bi mogli instalirati i servisirati uređaje koji počivaju na novim tehnologijama, a koji će u dogledno vrijeme u potpunosti zamijeniti postojeće klimatizacijske uređaje koji koriste štetne tvari.