„U projekte održivog razvoja Parka prirode Lonjsko polje uložili smo 7 milijuna kuna. Park je dobio novi Centar za posjetitelje Krapje, gradi se novi most Greda Ljubljanica i potičemo očuvanje gnijezda roda koje su jedan od zaštitnih znakova Lonjskog polja. Tako čuvamo prirodu i istovremeno obogaćujemo ponudu parka i stvaramo preduvjete za dolazak većeg broja posjetitelja, a time i mogućnosti jačanja ponude lokalnih proizvoda i usluga“ – rekao je ministar zaštite okoliša i prirode Mihael Zmajlović koji je danas posjetio Park prirode Lonjsko polje povodom obilježavanja 21. Dana europske baštine i otvorenja novog centra za posjetitelje Krapje.
U sklopu manifestacije održani su brojna zabavna i kulturna događanja te su posjetiteljima prezentirani tradicijski zanati, alati i suveniri. Krapje je zbog očuvanog krajolika i tradicionalnih drvenih kuća 1995. proglašeno selom graditeljske baštine. Dani europske baštine promoviraju ljepote, običaje i proizvode hrvatske Posavine i Moslavine kako bi se potakla revitalizacija tog kraja. Tom cilju želi se doprinijeti i ulaganjima u posjetiteljsku infrastrukturu Parka prirode Lonjsko polje.
Ministar je obišao novootvoreni posjetiteljski centar Krapje vrijedan 4,4 milijuna kuna kojeg su financirali Ministarstvo zaštite okoliša i prirode i Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. U sklopu tog projekta obnovljene su dvije tradicionalne kuće u kojima posjetitelji mogu dobiti informacije o parku, kupiti suvenire ili se okrijepiti uz piće i hranu.
„Projektima koje provodimo u parku želimo razvijati nove turističke proizvode i ponudu koja će u park privući nove posjetitelje. Park prirode Lonjsko polje ima potencijala postati jednim od centara održivog razvoja Posavja od čega će najviše koristi imati lokalno stanovništvo“ – izjavio je ravnatelj Parka prirode Lonjsko polje Ivor Stanivuković.
U parku se preko rijeke Odre gradi i novi most Greda-Ljubljanica na mjestu gdje se nalazio stari most koji je stradao u požaru. Gradnju mosta dugog 54 metra financira Ministarstvo sa 2,6 milijuna kuna kroz projekt integracije u EU Natura 2000. Grade se i novi čardaci u kojima će se smjestiti osmatračnice za ptice. Na području parka trenutno su uređena dva čardaka koja su smještena uz biciklističke i pješačke staze.
U Parku prirode Lonjsko polje nalazi se i prvo Europsko selo roda Čigoč koje privlači brojne posjetitelje u kojem se nalaze brojne gnijezda roda. Na području Sisačko-moslavačke županije nalazi se 230 gnijezda roda te se projekt njihovog očuvanja, kojeg sufinancira Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, provodi osmu godinu zaredom.
U zaštićena područja dosad je uloženo oko 400 milijuna kuna, a u pripremi su projekti vrijedni 550 milijuna kuna koji će se sufinancirati sredstvima iz EU fondova. Ovim projektima omogućuje se otvaranje zelenih radnih mjesta za lokalno stanovništvo kroz turističke djelatnosti, OPG-ove i ostale sadržaje koje će ponuditi gostima.