- Objavljeno: 28.05.2026.
Ministar Šušnjar u RTL Direktu o “maloj industrijskoj revoluciji”, nuklearnoj energiji i gospodarskom razvoju Hrvatske
Ministar Šušnjar gostovao je u RTL Direktu gdje je govorio o aktualnim političkim i gospodarskim temama, odnosima Hrvatske i Srbije, energetskoj sigurnosti, nuklearnoj energiji te Nacionalnom planu za razvoj industrije Republike Hrvatske 2027. - 2034., koji mnogi nazivaju i “malom industrijskom revolucijom”.
Govoreći o odnosima Hrvatske i Srbije, ministar Šušnjar istaknuo je kako Hrvatska prema susjednim državama vodi odgovornu i konstruktivnu politiku, usmjerenu na suradnju, stabilnost i razvoj, ali će uvijek argumentirano štititi hrvatske interese, gospodarstvo i međunarodni položaj Republike Hrvatske.
„Hrvatska je danas gospodarski i energetski lider u ovom dijelu Europe. Naša je odgovornost štititi hrvatske interese i istodobno graditi stabilne i partnerske odnose sa susjedima“, poručio je ministar Šušnjar.
U razgovoru su otvorene i teme razvoja hrvatskog gospodarstva, jačanja domaće proizvodnje, povećanja prehrambene samodostatnosti i jačanja izvoza, uključujući i pitanje konkurentnosti domaćeg gospodarstva.
Poseban naglasak stavljen je na energetsku sigurnost i budući razvoj nuklearne energije u Hrvatskoj. Ministar Šušnjar podsjetio je kako Hrvatska već danas posjeduje značajno iskustvo u području nuklearne energije kroz suvlasništvo nad Nuklearnom elektranom Krško, a donošenjem Zakona o upotrebi nuklearne energije u civilne svrhe napravljen je prvi korak prema dugoročnoj strategiji razvoja stabilnih i sigurnih izvora energije.
„Energetska sigurnost danas je temelj gospodarskog razvoja, konkurentnosti i nacionalne sigurnosti“, istaknuo je ministar.
Govoreći o Nacionalnom planu za razvoj industrije Republike Hrvatske 2027. - 2034., ministar je naglasio kako je cilj povećati udio visokotehnološke i srednje visokotehnološke industrije u hrvatskom gospodarstvu, potaknuti investicije, jačati industrijsku proizvodnju i dodatno razvijati izvozno orijentirano gospodarstvo.
Ministar je također komentirao i aktualne procese u energetskom sektoru, uključujući odnose između Republike Hrvatske, INA-e i MOL-a, pri čemu je naglasio važnost dijaloga i stabilnosti poslovanja strateških energetskih kompanija za sigurnost opskrbe i gospodarsku stabilnost Hrvatske i regije.
