Programi i projekti EU
U cilju jačanja konkurentnosti hrvatskog gospodarstva, Ministarstvo gospodarstva je kroz pripremu i provedbu Programa Konkurentnost i kohezija 2021.-2027. (PKK) veliku pozornost stavila na pružanje podrške rastu i razvoju poduzetništva, kao globalno prepoznatog motora ekonomskog razvoja i generiranja novih radnih mjesta, kroz:
- izravnu podršku ulaganjima u istraživanje i razvoj te poticanje inovacija u poduzećima što uključuje i poticanje inovativnih novoosnovanih poduzeća, spin-off poduzeća te suradnju znanosti i gospodarstva;
- jačanje konkurentnosti gradova i županija kroz razvoj malog i srednjeg poduzetništva
- omogućavanje malim i srednjim poduzećima koji nemaju pristup bankarskim proizvodima pristup sredstvima za financiranje održivih projekata
- podizanje tehnološke razine poduzetnika uz povećanje konkurentnosti, unaprjeđenje poslovanja kroz smanjenje troškova i brži povrat investicije.
U strateškom smislu, politike podrške tvrtkama koje ulažu u poboljšanje učinka i inovacije temelje se na Strategiji pametne specijalizacije. Strategija postavlja prioritete i gradi konkurentsku prednost razvijanjem i usklađivanjem istraživačkih i inovacijskih snaga s poslovnim potrebama, koherentnim bavljenjem prilikama u nastajanju i razvojem tržišta. U Republici Hrvatskoj postoje dokazi o pozitivnom odnosu između ulaganja u istraživanje i razvoj i produktivnosti na razini poduzeća, posebno u manjim i mlađim poduzećima. Istodobno, istraživački sektor također igra važnu ulogu u podršci procesu inovacija, te u konačnici, povećanju produktivnosti, kroz prelijevanje znanja koje proizlazi iz istraživačke izvrsnosti i prijenosa tehnologije prema poslovnom sektoru.
Kako bi ulaganja bila usmjerena, novom Strategijom pametne specijalizacije 2029. (S3) redefinirana su tematska prioritetna područja (TPP) kako bi se postavio jasan strateški smjer u skladu s postojećim prilikama i kapacitetima.
U sklopu S3 do 2029. definirana su sljedeća tematska prioritetna područja:
- Personalizirana briga o zdravlju
- Pametna i čista energija
- Pametan i zeleni promet
- Sigurnost i dvojna namjena - svijest, prevencija, odgovor, sanacija
- Održiva i kružna hrana
- Prilagođeni i integrirani proizvodi od drva te
- Digitalni proizvodi i platforme.
Program Konkurentnost i kohezija 2021.-2027. (PKK 2021.-2027.) postavlja ciljeve i prioritete za učinkovito korištenje Europskog fonda za regionalni razvoj (EFRR) i Kohezijskog fonda (KF) za razdoblje 2021.-2027. Glavni cilj podržanih intervencija je ojačati gospodarstvo, poduprijeti digitalnu i zelenu tranziciju, digitalizacija za građane i poduzeća, poboljšati povezanost i mobilnost u cijeloj Republici Hrvatskoj i ojačati kvalitetu života stanovništva. PKK 2021.-2027. provest će se u okviru Kohezijske politike (KP) Europske unije (EU) kroz cilj ulaganja u radna mjesta i rast, te će pridonijeti ispunjenju ciljeva politike 1 do 4 definiranih u članku 5. Uredbe (EU) 2021/1060 Europskog parlamenta i Vijeća.
PKK 2021.-2027. se temelji na Nacionalnoj razvojnoj strategiji Republike Hrvatske do 2030. (NRS 2030), najvišem aktu strateškog planiranja koji određuje trenutno stanje, razvojne potencijale, viziju, smjernice razvoja, strateške ciljeve i scenarije razvoja. Ulaganja iz EU fondova doprinijet će uravnoteženom regionalnom razvoju. Ulaganja će se osim na cijelo područje RH, usmjeriti i na potpomognuta i brdsko-planinska područja, područja koja prema stupnju razvijenosti zaostaju za nacionalnim prosjekom, koja su jače izložena demografskim izazovima i deprivaciji te područja razvojnih ograničenja i posebnosti.
Ministarstvo gospodarstva (MINGO) je Posredničko tijelo razine 1 (PT1) nadležno za provedbu 4 specifična cilja unutar tematskog cilja 1. Pametnija Europa (PKK 2021.-2027.).
MINISTARSTVO GOSPODARSTVA OBJAVILO JE BROŠURU „150 USPJEŠNIH PODUZETNIČKIH PROJEKATA“.
U sklopu Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014. - 2020. Ministarstvo gospodarstva nadležno je za dio Prioritetne osi 1 „Jačanje gospodarstva primjenom istraživanja i inovacija“, Prioritetnu os 3 „Poslovna konkurentnost“ te za Prioritetnu os 11 „Jačanje oporavka od krize u kontekstu pandemije COVID-19 i priprema za zeleni, digitalni i otporni oporavak gospodarstva“, u okviru kojih je sveukupno dostupno više od 1,22 mlrd eura bespovratnih sredstava.
Od 2015. godine do danas, Ministarstvo je u okviru OPKK objavilo ukupno 35 poziva na dostavu projektnih prijedloga u vrijednosti 1,22 mlrd eura. Od toga je kroz 25 poziva 1,06 mlrd eura5direktno stavljeno na raspolaganje poduzetnicima, dok su ostali pozivi usmjereni unaprjeđenju poduzetničke infrastrukture i indirektno su namijenjeni poduzetnicima putem stvaranja povoljnog poduzetničkog okruženja. U okviru objavljenih poziva zaprimljeno je više od 9.000 projektnih prijedloga, a kroz financirane projekte potaknuto je ukupno 1,3 mlrd eura ulaganja.
Brošura „150 uspješnih poduzetničkih projekata“ predstavlja priznanje dosadašnjim korisnicima i njihovim uspješnim EU projektima, ali i poticaj svim potencijalnim prijaviteljima da svoje priče pretvore u uspješne EU projekte. Projekti predstavljeni u ovoj brošuri su globalno inovativni ili su uz pomoć dodijeljenih bespovratnih sredstava otvorili brojna radna mjesta te doprinijeli razvoju hrvatskog gospodarstva i povećanju konkurentnosti zemlje.
Mala i srednja poduzeća iz brošure su primjer poduzetnika koji stvaraju proizvode visoke dodane vrijednosti prema zahtjevima svjetskih tržišta te koriste suvremene tehnologije s ciljem snažnijeg izvoza. Nadamo se kako će brošura potaknuti i inspirirati veliki broj novih poduzetnika da prijave svoje projektne ideje i na taj način doprinesu snažnijem rastu hrvatskog gospodarstva.