Ministar Šušnjar na konferenciji „Energetska revolucija – put prema održivoj budućnosti”: Geotermalna i nuklearna energija strateški su koraci prema energetskoj sigurnosti Hrvatske

  • Slika /slike/Vijesti/2022/Poslovni dnevnik 3 (2).jpg
  • Slika
  • Slika
Slika /slike/Vijesti/2022/Poslovni dnevnik 3 (2).jpgSlika Slika
Ministar gospodarstva Ante Šušnjar sudjelovao je na konferenciji „Energetska revolucija - put prema održivoj budućnosti”, u organizaciji Poslovnog dnevnika. U sklopu programa konferencije ministar Šušnjar održao je razgovor 1 na 1 s glavnim urednikom Poslovnog dnevnika Mladenom Miletićem, tijekom kojeg su otvorena ključna pitanja vezana uz energetsku tranziciju, sigurnost opskrbe, investicije u energetski sektor te stratešku orijentaciju Hrvatske prema održivim i konkurentnim rješenjima.
 
Posebnu pozornost ministar je usmjerio na pitanje buduće povezanosti hrvatske i talijanske elektroenergetske mreže. Najavio je kako Hrvatska i Italija razmatraju mogućnost polaganja podmorskog električnog voda, koji bi povezao Dalmaciju s talijanskom obalom. Takav projekt, kako je pojasnio ministar, znatno bi rasteretio hrvatsku mrežu u razdobljima vršnih opterećenja u priobalju, a ujedno otvorio mogućnost dvosmjernog prijenosa električne energije, uključujući i izvoz struje prema Italiji - jednom od najvećih europskih potrošača. Tehnički nacrti za ovaj projekt već postoje, a iako je teško govoriti o rokovima, Šušnjar je istaknuo da bi, kada politički i tržišni uvjeti sazriju, kabel mogao biti brzo realiziran.
 
U kontekstu energetske strategije Hrvatske, ministar je istaknuo važnost diversifikacije izvora energije, pri čemu je geotermalna energija označena kao stabilan, cjelogodišnji obnovljivi izvor s velikim potencijalom, osobito u Panonskom bazenu. Uz geotermalnu, sve više se promišlja i o ulozi nuklearne energije, gdje je već osnovana radna skupina koja analizira opcije poput produljenja životnog vijeka NE Krško, gradnje dodatnih kapaciteta i razvoja malih modularnih reaktora.
 
Govoreći o novom Vladinom energetskom paketu, ministar je naglasio da će cijene električne energije za građane ostati nepromijenjene, no da će se povećati naknada za isporučenu električnu energiju sa 120 na 140 eura po megavatsatu kako bi se stvorili uvjeti u kojima svi opskrbljivači mogu konkurentno nuditi ugovore na tržištu. Dodatno je najavio i novi pravilnik o priključenju obnovljivih izvora na mrežu, prema kojemu će priključenje biti besplatno, ali će ugovori biti fleksibilni, što znači da u razdobljima visokog opterećenja mreže nije nužno preuzimanje cjelokupne proizvedene energije.
 
Na pitanje o mogućem povezivanju Janafa i Naftne industrije Srbije, Šušnjar je istaknuo kako vidi prirodnu poslovnu logiku u toj suradnji, navodeći da Janaf ne bi bio partner koji teži prevlasti, već bi pristupio kao ravnopravan sudionik u partnerstvu. Podsjetio je i na činjenicu da je rafinerija u vlasništvu NIS-a već modernizirana, dok slični projekti u Hrvatskoj još traju.
 
„Energetska budućnost Hrvatske oblikuje se danas - odlukama koje štite građane, potiču ulaganja i grade sustav koji traje generacijama. Geotermalna i nuklearna energija predstavljaju priliku za održivost, tehnološki napredak i veću energetsku sigurnost, s ciljem jačanja hrvatske uloge u regiji i Europi“, istaknuo je ministar.
 
Konferencija je okupila vodeće stručnjake, gospodarstvenike i predstavnike relevantnih institucija, a kroz niz tematskih panela raspravljalo se o globalnim i nacionalnim energetskim trendovima, izazovima energetske tranzicije, ulaganju u zelene tehnologije te jačanju energetske neovisnosti Hrvatske. U završnom dijelu konferencije govorilo se i o položaju malih i srednjih proizvođača električne energije te nužnosti prilagodbe tržišnih i regulatornih uvjeta za njihovu punu integraciju u energetski sustav.



Foto: Poslovni dnevnik
 

Stranica