- Objavljeno: 07.11.2024.
Održana konferencija "Žensko poduzetništvo dunavske regije: tranzicija i kružnost u ženskom poduzetništvu"
Konferenciju je otvorio ravnatelj Uprave za poduzetništvo i obrt, Robert Blažinović, koji je naglasio važnost rasprave o rodnim razlikama u poduzetništvu i organiziranja ovakvih događanja. Istaknuo je da je za postizanje ambicioznih ciljeva potrebna učinkovita koordinacija i kontinuirani angažman svih dionika, uključujući predstavnike nacionalne, lokalne i regionalne samouprave, javnih institucija, znanstvenih instituta, gospodarskih komora, centara kompetencija, poduzetničkih inkubatora, organizacija civilnog društva, te malih i srednjih poduzeća (MSP-ova).
Unatoč tome što je Republika Hrvatska još uvijek dominantno muška država u smislu upravljačkih pozicija i vlasništva poduzeća, žene pokazuju sve veći interes za samozapošljavanje, obrazovanje i poduzetništvo, ne isključivo s ciljem generiranja profita. Koordinatorice Prioritetnog područja 8 Dunavske strategije, Helia Kovačević Grčić iz Hrvatske i Carmen Hawkins iz Baden-Württemberga, naglasile su važnost PP8 u potpori ambicijama poduzetnica kroz jačanje digitalnih i poslovnih vještina te pripreme za transformaciju prema industriji 4.0/5.0, uz ispunjavanje aspekata kružnog gospodarstva.
Konferencija je obuhvatila četiri inspirativne panel rasprave koje su omogućile interdisciplinarne i međusektorske poveznice, potičući uspješnu provedbu postavljenih ciljeva. Istaknuta je važnost transformativnog učinka digitalnih tehnologija i primjene umjetne inteligencije u prevladavanju tradicionalnih prepreka u poslovnim modelima. Također su predstavljene mogućnosti financiranja ženskog poduzetništva, uključujući EU poticaje, instrumente, fondove i strategije za samozapošljavanje.
Sanja Fišer predstavila je mjere koje Ministarstvo gospodarstva provodi u okviru Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014.-2020., s ciljem poticanja razvoja gospodarstva i poduzetništva. U tom razdoblju, oko 30% sredstava, odnosno ukupno 355 milijuna eura, dodijeljeno je tvrtkama u ženskom vlasništvu. U projektima Ministarstva gospodarstva, koje je provodila Uprava za poduzetništvo i obrt, za žene poduzetnice potpore su dodijeljene kako slijedi: u razdoblju 2015.-2018. 922 potpore u iznosu od 3,7 milijuna eura, dok je u razdoblju 2019. - 2023. poduzetnicama dodijeljeno 1455 potpora u iznosu od 6,9 milijuna eura.
Ministarstvo gospodarstva je provedbeno tijelo u Programu Konkurentnost i Kohezija 2021.-2027. za 4 specifična cilja u Prioritetu 1. posvećena inovacijama, digitalizaciji, konkurentnosti i razvoju vještina. Ukupan iznos raspoloživih sredstava je 637 milijuna eura, od čega je 420 milijuna eura predviđeno za bespovratna sredstva. Žene mogu sudjelovati u svim mjerama koje će se provoditi, no Ministarstvo je planiralo financijski instrument namijenjeniti isključivo poduzetnicama i poduzetnicima početnicima. Početna planirana alokacija za ovu mjeru iznosi 15 milijuna eura.
Potpora će se pružati kroz dvije vrste kredita, obje pod znatno povoljnijim uvjetima od tržišnih, i to:
- investicijski krediti s manjim udjelom obrtnog kapitala s mogućnošću povrata kapitala u slučaju ostvarenja ključnih pokazatelja, te
- krediti za obrtna sredstva za pokrivanje tekuće likvidnosti.
Zaključak konferencije bio je daljnje nastojanje svih dionika u poticanju održivog rasta žena poduzetnica, temeljenog na učinkovitom korištenju resursa, kružnom gospodarstvu i digitalnim tehnologijama.