- Objavljeno: 09.07.2014.
Ministri Mrak Taritaš i Zmajlović na tribini o energetskoj obnovi kuća u Puli
'Projektima energetske obnove obiteljskih kuća se bitno poboljšava kvaliteta života, smanjuje se potrošnja energije i ostvaruju uštede, a velikim radovima obnove poput ovih čuvamo i stvaramo radna mjesta. Programom energetske obnove obiteljskih kuća ove godine željeli smo obuhvatiti minimalno 2.000 kućanstava. Stoga me još više raduje što je interes toliki da će samo ove godine projektima energetske obnove biti obuhvaćeno više od 6.000 kućanstava, za što je u Fondu osigurano gotovo 160 milijuna kuna.' – kazao je ministar zaštite okoliša i prirode Mihael Zmajlović koji je sinoć u Puli sudjelovao na tribini za građane o energetskoj obnovi obiteljskih kuća.
Program energetske obnove obiteljskih kuća za razdoblje od 2014. do 2020. Građanima su u Puli predstavili ministar zaštite okoliša i prirode, Mihael Zmajlović, ministrica graditeljstva i prostornog uređenja, Anka Mrak Taritaš, direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Sven Müller te predstavnici Ministarstva graditeljstva.
Iako je cilj Programa bio energetska obnova 2.000 obiteljskih kuća godišnje, on je već sada značajno premašen. Interes je toliki da će samo ove, prve, godine projektima energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije biti obuhvaćeno preko 6.000 kuća.
Radi se o više od 3.500 projekata energetske učinkovitosti i preko 2.600 projekata obnovljivih izvora energije u kućanstvima. Fond za zaštitu okoliša osigurao je za sufinanciranje tih projekata gotovo 160 milijuna kuna, odnosno tri puta više nego je prvotno planirano.
'Ako znamo da je preko Fonda energetski obnovljeno oko 2.000 kuća u zadnjih 10 godina, vidimo da je porast interesa ogroman. Program će se provoditi do 2020. pa oni vlasnici kuća koji se ove godine ne stignu javiti na natječaj ili nemaju sve potrebne uvjete imaju skoro 6 godina za planiranje i pripremu. Pozivamo sve one koji se do sada nisu uključili da iskoriste ove sjajne uvjete i bespovratna sredstva koja im država stavlja na raspolaganje.' – rekla je ministrica Mrak Taritaš te je istaknula da je u primjeni i Program za višestambene zgrade kojega je Vlada RH usvojila prošli mjesec, a prema podacima Fonda interes je i za taj Program odličan.
Obnovom po načelima energetske učinkovitosti građani mogu ostvariti uštede na režijama od 30% do čak 60% te osigurati kvalitetnije uvjete stanovanja. Projekt se provodi kroz Fond za zaštitu okoliša u suradnji s gradovima, općinama i županijama, a građanima se omogućuje da ostvare subvencije od 40% do 80%.
Za projekte energetske učinkovitosti u kućanstvima za ovu godinu Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost umjesto planiranih 25 milijuna kuna osigurao je čak 112 milijuna kuna.
Na javni poziv Fonda za projekte energetske učinkovitosti prijavilo se 180 jedinica lokalne samouprave od čega je prihvaćena sveukupno 171 prijava i to od 10 županija, 62 grada i 99 općina. Ukupna vrijednost prihvaćenih projekata je gotovo 197 milijuna kuna, a u Fondu je za sufinanciranje osigurano 112.194.671 kuna. To će omogućiti sufinanciranje mjera energetske učinkovitosti za čak 3.550 kućanstava.
Za projekte obnovljivih izvora energije prihvaćene su prijave 97 jedinica lokalne samouprave i to od 6 županija, 43 grada i 51 općine. Ukupna vrijednost prihvaćenih projekata je gotovo 75 milijuna kuna, a u Fondu su sredstva za sufinanciranje sa prvotno planiranih 25 milijuna kuna povećana na gotovo 44 milijuna kuna. Provedbom ovih projekata planira se sufinancirati više od 2.600 sustava za korištenje obnovljivih izvora energije. Tribine po gradovima Hrvatske na kojima će građanima program Vlade RH predstaviti ministri Mrak Taritaš i Zmajlović nastavljaju se i sljedeće su predviđene u Rijeci i Splitu.
Za boravka u Puli, Ministar Zmajlović jučer je obišao i obnovljeni Centar za oporavak morskih kornjača koji djeluje unutar Aquariuma Pula i udruge Morski obrazovni centar Pula.
Centar je ove godine obnovljen i proširen iz sredstava programa IPA, a vrijednost projekta je oko 500.000 kuna.
Zahvaljujući ovom projektu osigurana je veća kvaliteta skrbi za bolesne ili ozlijeđene morske kornjače. Ministar Zmajlović obišao je Centar s Karmen Gobić, voditeljicom Centra za oporavak morskih kornjača udruge Morski obrazovni centar Pula, te je istaknuo važnost rada te udruge ne samo kroz poslove skrbi o ozlijeđenim morskim kornjačama, nego i kroz edukaciju i podizanje svijesti u javnosti o važnosti očuvanja ove zaštićene vrste.
'Ovo je posao koji se radi s ogromnom ljubavi i entuzijazmom. Oporavilišta za divlje životinje poput ovog pomažu da Hrvatska ostane jedna od najbogatijih zemalja po bioraznolikosti u Europi.' – pri obilasku centra istaknuo je ministar Zmajlović.
Ovih dana u potpisu su i ugovori o godišnjem financiranju centara za rehabilitaciju divljih životinja. Ministarstvo je ove godine odobrilo 800.000 kuna. Financijski će se pomoći 5 oporavilišta za divlje životinje u Hrvatskoj, a radi se o oporavilištima u Puli, Zagrebu, Senju, Šibeniku i Ruščici.