- Objavljeno: 14.01.2015.
Smanjuju se parafiskalni nameti za poslovni sektor – 25 milijuna kuna manje obaveze u 2015.
'Smanjivanje broja parafiskalnih nameta i njihovo ukidanje gdje god je moguće jedan je od fokusa i resora zaštite okoliša. Primjenom Odluke koja je danas krenula u javnu raspravu, poslovni sektor već ove godine uplatit će gotovo 25 milijuna kuna manje u Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost što bi se trebalo odraziti i na smanjenje cijene tih proizvoda za građane. A kroz sređivanje sustava gospodarenja ambalažnim otpadom stvaramo pretpostavke za dodatno godišnje rasterećenje procijenjeno na preko 40 milijuna kuna u sektoru ambalaže. Pojedine djelatnosti u gospodarenju otpadom su u potpunosti samoodržive i ne postoji niti jedan razlog da ih se dodatno subvencionira novcem poreznih obveznika ili građana Hrvatske i tako omogućuju ničim opravdani ekstra profiti.' - ističeministar zaštite okoliša i prirode Mihael Zmajlović povodom početka javne rasprave o prijedlogu 'Odluke o izmjeni naknada u sustavima gospodarenja otpadnim vozilima i otpadnim gumama'.
Cilj svih aktivnosti koje provodimo kroz racionalizaciju poslovanja i funkcioniranja Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, kao i svih aktivnosti usmjerenih ka uvođenju reda u gospodarenje otpadom je rasteretiti poslovni sektor, potaknuti gospodarske aktivnosti i po načelima dobrog gospodara upravljati novcem poreznih obveznika i sirovinama te onemogućiti ničim utemeljene i nepravedne ekstraprofite.
Prvi korak u tom poslu bilo je sređivanje pravnih akata jer je zakonski okvir omogućavao da se profitabline djelatnosti oporabe sirovina plastike, stakla i metala dodatno subvencioniraju novcem poreznih obveznika omogućujući nepravedne profite.
Promjenama u Zakonu o održivom gospodarenju otpadom iz srpnja 2013. i promjenama u sustavu gospodarenja ambalažnim otpadom koji je na to naslonjen, za sirovinu koja je vlasništvo svih građana, Fond je u manje od godinu dana udvostručio prihode te je uz ostale aktivnosti na poboljšanju sustava stvoren preduvjet da se u kratkom roku značajno smanji te i ukine parafiskalni namet na ambalažu čime će se poslovni sektor dodatno rastereti za preko 40 milijuna kuna godišnje.
No već u ovom trenutku stvorene su pretpostavke da se promjenama u gospodarenju otpadnim vozilima i otpadnim gumama poslovni sektor rastereti za 25 milijuna kuna u ovoj godini. Analizom je, naime, utvrđeno da je oporba vozila u potpunosti samoodrživa, da se prodajom sirovina dobivenih u postupku ostvaruju značajni prihodi iz kojih se pokrivaju troškovi recikliranja te da nema potrebe za dodatno subvencioniranje od strane Fonda. Stoga se smanjuju naknade koje Fondu plaća poslovni sektor za vozila stavljena na tržište, za sastavne dijelove tih vozila poput guma kao i za gume same. Potpuno se ukida naknada oporabitelju vozila jer oporabom osigurava sirovine kojima na tržištu ostvaruje prihod značajno veći od troškova oporabe. Razrađuje se sustav prijevoza na način da se smanjuje naknada za kratke relacije a povećava za relacije dulje od 150 kilometara. Uočeno je, naime, da je zbog geografske specifičnosti zemlje i lokacije oporabitelja neisplativo prevoziti otpadna vozila iz udaljenih dijelova zemlje poput Vukovarsko-srijemske ili Dubrovačko-neretvanske županije te se stoga upravo u tim županijama češće od prosjeka vozila odbacuju u okoliš ili na divlja odlagališta.
Prijedlog Odluke biti će na javnom uvidu 30 dana od danas. Potom se uz razmatranje i ugradnju primjedbi radi konačan nacrt koji donosi Vlada. Odluka bi mogla stupiti na snagu tijekom ožujka.
Dodatne informacije:
'Izvješće o otpadnim vozilima' Agencije za zaštitu okoliša http://www.azo.hr/Izvjesca14 - između ostalog sadrži podatke o broju registriranih, prikupljenih i otpadnih vozila te podatke o stupnju reciklabilnosti
Nacrt 'Odluke o izmjeni naknada u sustavima gospodarenja otpadnim vozilima i otpadnim gumama'.
https://mingo.gov.hr/UserDocsImages/arhiva/doc/prijedlog_odluke.pdf