Ambalaža

 

Nacionalni provedbeni propis

Pravilnik o ambalaži i otpadnoj ambalaži, plastičnim proizvodima za jednokratnu uporabu i ribolovnom alatu koji sadržava plastiku (NN br. 137/23) (dalje: Pravilnik)

 

Pravna osnova

Zakon o gospodarenju otpadom (NN br. 84/21 i 142/23 - Odluka USRH)
 


EU zakonodavstvo

Direktiva Europskog parlamenta i Vijeća 94/62/EZ od 20. prosinca 1994. o ambalaži i ambalažnom otpadu

 

Nadležno tijelo

Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije

Email: pisarnica@mzozt.hr​  

Tel: +385 1 3717 111

 

Kontakt osoba

Email: darko.horvat@mzozt.hr
Tel: +385 1 3717 167
Mob: +385 99 266 5388
 

Područje primjene

Odredbe ovog Pravilnika primjenjuju se na svu ambalažu stavljenu na tržište i na svu otpadnu ambalažu koja je nastala u industriji, trgovini, uslužnim djelatnostima, kućanstvima ili u bilo kojem drugom izvoru neovisno o uporabljenom materijalu.

Odredbe ovog Pravilnika se primjenjuju ne dovodeći u pitanje važeće zahtjeve za kvalitetom ambalaže koji se odnose na sigurnost, zaštitu zdravlja i higijene proizvoda u ambalaži i važeće zahtjeve prijevoza te važeće propise Europske unije o opasnom otpadu.
 

Glavni zahtjevi koje poslovni korisnici trebaju znati

Glavni tehnički zahtjevi za ambalažu koja se stavlja na tržište u RH odnose se na:
- bitne zahtjeve o proizvodnji i sastavu ambalaže te njenoj pogodnosti za ponovnu uporabu i oporabu, uključujući recikliranje,
- najveći dopušteni sadržaj teških metala u ambalažnim materijalima,
- označavanje ambalaže
- zahtjeve u pogledu plastičnih spremnika za napitke za jednokratnu uporabu
- zahtjeve u pogledu boca za napitke za jednokratnu uporabu


Zahtjevi u proizvodnji, stavljanju na tržište i uporabi ambalaže - Članak 12. Pravilnika

(1) Ambalažer je obvezan u skladu s najboljim raspoloživim tehnikama proizvoditi ambalažu koju je moguće ponovno uporabiti, oporabiti ili reciklirati kako bi se štetni utjecaj na okoliš od ambalaže i otpadne ambalaže sveo na najmanju moguću mjeru.

(2) Ambalažer i proizvođač proizvoda pakiranog u ambalažu smiju staviti na tržište samo ambalažu koja zadovoljava bitne zahtjeve o proizvodnji i sastavu ambalaže te njenoj pogodnosti za ponovnu uporabu i oporabu, uključujući i recikliranje.

(3) Zahtjevi za ambalažu iz stavka 2. ovog članka utvrđeni su u Prilogu II. ovoga Pravilnika.

(4) Za ambalažu proizvedenu i stavljenu na tržište sukladno hrvatskim normama iz Priloga III. ovoga Pravilnika, smatra se da udovoljava zahtjevima iz stavka 3. ovog članka.


Označavanje ambalaže u RH: - Članak 17. Pravilnika

(1) Proizvođač proizvoda pakiranog u ambalažu koji stavlja na tržište pića u ambalaži obuhvaćenoj sustavom povratne naknade obvezan je primarnu ambalažu od pića označiti:
- GTIN oznakom sukladno GS1 standardu, pri čemu se ista GTIN oznaka ne smije istovremeno koristiti i za jednokratnu ambalažu i za povratnu ambalažu i
- oznakom sustava povratne naknade, koja ne smije biti stavljena na sekundarnu ambalažu od pića.

(2) Proizvođač proizvoda pakiranog u ambalažu koji u Republici Hrvatskoj ne stavlja na tržište pića u ambalaži obuhvaćenoj sustavom povratne naknade ne smije ambalažu od tih pića označiti oznakom sustava povratne naknade.

(3) Proizvođač proizvoda pakiranog u ambalažu koji stavlja na tržište ponovno uporabljivu ambalažu obvezan je takvu ambalažu označiti oznakom za ponovno uporabljivu ambalažu.

(4) Proizvođač proizvoda pakiranog u ambalažu koji stavlja na tržište proizvode koji sadrže opasne tvari obvezan je ambalažu tih proizvoda označiti sukladno Uredbi (EZ) br. 1272/2008 Europskog parlamenta i Vijeća od 16. prosinca 2008. o razvrstavanju, označivanju i pakiranju tvari i smjesa, o izmjeni i stavljanju izvan snage Direktive 67/548/EEZ i Direktive 1999/45/EZ i o izmjeni Uredbe (EZ) br. 1907/2006(SL L 353, 31. 12. 2008.), kako je zadnje izmijenjena Delegiranom uredbom Komisije (EU) 2021/1962 оd 12. kolovoza 2021. o ispravku Priloga VI. Uredbi (EZ) br. 1272/2008 Europskog parlamenta i Vijeća o razvrstavanju, označivanju i pakiranju tvari i smjesa (12. 11. 2021., SL L 400).

(5) Proizvođač proizvoda pakiranog u ambalažu može radi prepoznavanja ambalažnog materijala i u cilju učinkovitijeg sakupljanja, ponovne uporabe i oporabe, uključujući i recikliranje otpadne ambalaže, dobrovoljno označiti ambalažu prema vrsti ambalažnog materijala i u tom slučaju je proizvođač proizvoda pakiranog u ambalažu za označavanje ambalaže obvezan koristiti sustav prepoznavanja ambalažnih materijala u skladu s Odlukom Komisije 97/129/EZ od 28. siječnja 1997. o uspostavi identifikacijskog sustava za ambalažne materijale u skladu s Direktivom Europskog parlamenta i Vijeća 94/62/EZ o ambalaži i ambalažnom otpadu (SL L 50, 20. 2. 1997.).

(6) Proizvođač proizvoda pakiranog u ambalažu obvezan je osigurati da su oznake iz stavka 1., 3., 4. i 5. ovoga članka stavljene izravno na samu ambalažu, naljepnicu, deklaraciju ili na etiketu pričvršćenu na ambalažu, te da su oznake jasno vidljive, dobro čitljive, trajne i izdržljive čak i nakon otvaranja ambalaže.

(7) Iznimno od stavka 6. ovog članka oznake iz stavka 1. ovoga članka moraju biti stavljene na ambalažu i ne smiju biti stavljene na dijelove koji su obješeni ili pričvršćeni na ambalažu.

(8) Oznaka sustava povratne naknade iz stavka 1. ovog članka, te oznaka za ponovno uporabljivu ambalažu iz stavka 3. ovog članka određene su u Prilogu IV. ovoga Pravilnika.

(9) Način aplikacije, smještaj, kontrast, smjer, i druge uvjete za označavanje oznakom iz stavka 1. ovog članka određuje Fond uputom, koju objavljuje na svojim mrežnim stranicama.

Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (Fond) donio je uputu 22. prosinca 2023. godine te je objavio na svojoj mrežnoj stranici:

https://www.fzoeu.hr/UserDocsImages/datoteke/PKO/UPUTA%20O%20OZNA%C4%8CAVANJU%20AMBALA%C5%BDE%20U%20SUSTAVU%20POVRATNE%20NAKNADE%20I%20DOSTAVI%20PODATAKA%20PROIZVO%C4%90A%C4%8CA%20PI%C4%86A%20%2022122023.pdf
 

Sustav povratne naknade trenutno obuhvaća jednokratnu ambalažu za pića koja je izrađena od PET-a, Al/Fe i stakla i koja je volumena od 0,20 do tri litre, a od 1. siječnja 2027. godine u ovaj sustav se uključuje višeslojna (kompozitna) ambalaža s pretežno papir-kartonskom komponentom (npr. tetrapak) i ostala plastična ambalaža koja nije od PET-a (npr. HDPE ambalaža). Također,  od spomenutog datuma sustav se proširuje na ambalažu volumena manjeg od 0,20 litre, tako da će u tom smislu sustav obuhvaćati svu ambalažu za pića volumena do 3 litre ( ˃0 ≤ 3 litre).

Obveza dostave uzoraka ambalaže za pića u sustavu povratne naknade - Članak 31. Pravilnika

(1) Proizvođač pića je dužan prilikom stavljanja na tržište pića pakiranog u ambalažu od pića i u slučaju promjene GTIN-a istog proizvoda, dostaviti u Registar GTIN tog proizvoda te podatke o proizvođaču proizvoda pakiranog u ambalažu, proizvodu i ambalaži od pića, najkasnije 14 dana prije stavljanja pića na tržište.

(2) Proizvođač pića je dužan najkasnije 14 dana prije stavljanja na tržište pića iz stavka 1. ovog članka dostaviti Fondu jedan uzorak ambalažne jedinice tog pića radi provjere usklađenosti ambalaže tog pića s uvjetima o označavanju ambalaže propisanim člankom 17. ovog Pravilnika.

(3) Fond je obvezan proizvođaču pića koji dostavi podatke iz stavka 1. ovog članka i ambalažnu jedinicu koja je označena sukladno članku 17. ovog Pravilnika izdati Izjavu o sukladnosti.


Zahtjevi u pogledu plastičnih spremnika za napitke za jednokratnu uporabu - članak 7. Pravilnika

(1) Proizvođač proizvoda pakiranog u ambalažu i ambalažer smiju staviti na tržište spremnike za napitke navedene Popisom C Dodatka III. Zakona, koji imaju čep ili poklopac izrađen od plastike, samo ako taj čep ili poklopac ostaje pričvršćen za spremnik tijekom faze predviđene za uporabu proizvoda, pri čemu se ne smatra da je metalni čep ili poklopac s plastičnom brtvom izrađen od plastike.

(2) Spremnici za napitke iz stavka 1. ovog članka moraju biti izrađeni u skladu s usklađenim normama objavljenim u Službenom listu Europske unije.

Zahtjevi u pogledu boca za napitke za jednokratnu uporabu - Članak 8. Pravilnika

(1) Proizvođač proizvoda pakiranog u ambalažu i ambalažer smiju staviti na tržište boce za napitke navedene Popisom F Dodatka III. Zakona, koje su načinjene od polietilen-tereftalata kao glavne sastavnice boce (PET boce), samo ako sadržavaju najmanje 25% reciklirane plastike od 2025. godine, izračunato kao prosjek za sve PET boce stavljene na tržište.

(2) Proizvođač proizvoda pakiranog u ambalažu i ambalažer smiju staviti na tržište boce za napitke navedene Popisom F Dodatka III. Zakona samo ako sadržavaju najmanje 30% reciklirane plastike od 2030. godine, izračunato kao prosjek za sve takve boce za napitke stavljene na tržište na teritoriju Republike Hrvatske.

Nacionalna mjera
Prijava ambalaže od pića u bazu sustava povratne naknade https://www.fzoeu.hr/hr/prijava-ambalaze-od-pica-u-bazu-sustava-povratne-naknade/1409

Obveza prijave i dostave podataka u Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost https://www.fzoeu.hr/UserDocsImages/javna-nabava/document%20-%202024-07-26T122051.852.pdf?vel=4448160
https://www.fzoeu.hr/hr/upute-i-obavijesti/8249

Obveza plaćanja naknada (EPR) u Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost https://www.fzoeu.hr/hr/naknada-za-ambalazu-i-ambalazni-otpad/1407

Obveza posjedovanja certifikata ili Izjave o sukladnosti o sadržaju teških metala u ambalaži na hrvatskom jeziku - Članak 13. Pravilnika
 
(1) Ambalažer smije staviti na tržište ambalažu izrađenu od ambalažnog materijala čiji ukupni sadržaj teških metala (olova, kadmija, žive i šesterovalentnog kroma), nije veći od 100 mg po kilogramu mase, osim u slučaju ambalaže koja je u cijelosti izrađena iz olovnog kristalnog stakla sukladno propisu kojim se uređuju proizvodi od kristalnog stakla.

(2) Ambalažer je obvezan osigurati certifikat o sadržaju teških metala u ambalažnom materijalu iz stavka 1. ovoga članka od za to ovlaštene osobe, a koji mora biti na hrvatskom jeziku.

(3) Proizvođač proizvoda pakiranog u ambalažu je obvezan za svaki ambalažni materijal, i to prema vrsti i sastavu u koji pakira proizvode koje stavlja na tržište, imati certifikat iz stavka 2. ovoga članka, a koji vrijedi za neograničeni broj ambalažnih jedinica koje će se proizvesti iz tog ambalažnog materijala i to sve do promjene njegova sastava.

(4) Iznimno od stavka 3. ovoga članka, proizvođač proizvoda pakiranog u ambalažu koji stavlja na tržište proizvod u ambalaži iz Europske unije može umjesto certifikata iz stavka 2. ovoga članka imati Izjavu o sukladnosti, na hrvatskom jeziku, kojom izjavljuje da ambalažni materijal u kojem stavlja proizvod na tržište udovoljava zahtjevima iz stavka 1. ovoga članka, a odgovarajuća dokumentacija kojom se dokazuje takva sukladnost mora biti na raspolaganju.

(5) Proizvođač proizvoda pakiranog u ambalažu je obvezan certifikat iz stavka 2. ovoga članka ili Izjavu o sukladnosti iz stavka 4. ovoga članka predočiti nadležnom inspektoru Državnog inspektorata na njegov zahtjev.



Tijelo za nadzor tržišta

Državni inspektorat

pisarnica.dirh@dirh.hr

Ministarstvom financija - Carinska uprava

pisarnica@carina.hr
 

Popis usklađenih europskih normi

Katalog hrvatskih normi

 

Link na TRIS bazu

U TRIS bazi možete pogledati notifikacije propisa